Současnost | 20212019Historie

2022

  • Robert Staniczek – zpěv
  • Honza Staniczek – klávesy
  • Štěpán Havel – baskytara
  • Honza Čuma – bicí
  • Petr Bartoněk – kytara

Robert Staniczek je hlavní kmotr kápo Helmutů, a byl to právě on kdo je v roce 1986 založil na Elgartce. Původně začínající jako divadlo Helmut & Hilda se kapelní hudební podklad stal hlavním směrujícím bavičem, a od té doby už Robík stojí se začerněnýma brýlema před mikrofonem a pěje helmutský hymny. Když zrovna něpel, pracoval ve studiu a skládal muziku pro ostatní lidi. Současný revival celé kapely přišel právě od něj, protože mu už živé hraní chybělo („Pojďte si prostě zahrát, vole“).

Honza Staniczek se v Helmutech objevil jako klávesový maniak před natáčením desky. Kdo jiný než on by tento post mohl v dnešní sestavě zastoupit. Jako jedinej člen kapely uzvedne bez větších obtíží svýho mladšího bratra Roberta, čímž je v pozdních fázích večera nepostradatelný. Při vzácné příležitosti kdy neprodává baráky, ukazuje za klávesama pohyby, jimiž by roztančil i tu nejstydlivější bytost pod sluncem. Bratři Staniczkové tedy udržují původní koncept helmuťáků, a drží svoje mladší spoluhráče pěkně v lati.

Štěpán Havel drží titul nejmladšího helmuta. Tento prznič baskytary už od roku 2015 hraje s Honzou Čumou v kapele Kuležák (nyní Kule), kde se společně otrkali jako rytmická sekce. Současně spolu hrají v československé formaci Obligatne. Má za sebou v helmutovském duchu odchozenou Elgartku, kde byl strašně populární. Tyto dny se potuluje především kolem fildy a Betléma. Stříhá se zásadně jednou za měsíc a každým dalším pivem se snaží kultivovat svoji rostoucí vanu.

Honza Čuma má s Helmutovou stříkačkou až rodinnou spojku, jelikož jeho tata Aleš Čuma si v helmutovce brnknul na basu. Společně se Štěpánem se věnuje kapelám Kule a Obligatne, kde taky bóchá na škopky. Zároveň skotačí u mikrofonu se skupinou mmnk. S helmuťákama se rád opíjí a při cestování se moc rád učí na zkoušky na pajdáku.

Petr Bartoněk je ostřílenej, vyštudovanej kytarista (to stihl v Adelaide – daleko). Je zakládajícím členem kapel jako 4Crowns, BN8, Ucan2, POOL. Za současných dní hraje v následujících partách: Ilona Csáková, Tom Jégr & gang, POOL, Golden Delicious. Zároveň učí děcka na SŠUM hudebku a nabízí soukromý kytarový hodiny.